Konferencja Startup Art.

5 maja 2022 - Kinoteka

Zainspiruj się do działania i spełnij marzenie o własnym biznesie!

O konferencji

Startup Art. to program wsparcia biznesowego skierowany do przedstawicieli i przedstawicielek warszawskiego sektora kreatywnego organizowany przez Biuro Kultury Urzędu m. st. Warszawy we współpracy ze Startup Academy. Serdecznie zapraszamy do udziału zarówno studentów i absolwentów warszawskich uczelni artystycznych, jak również osoby reprezentujące świat kultury i organizacje non-profit działające na rzecz młodych artystów.

Już 5 maja 2022 r. weź udział w Konferencji Startup Art.#2022 – poznaj doświadczenia osób prężnie działających w branży kreatywnej oraz posłuchaj debaty o wpływie kryzysu ekonomicznego na rozwój branży kreatywnej.

Zapisz się

Konferencja odbędzie się 5 maja

Wydarzenie odbędzie w Kinotece w Pałacu Kultury i Nauki (sala nr. 7), rozpocznie się punktualnie o godz. 10:00 i potrwa do 13:00. Udział jest całkowicie bezpłatny, ale należy się wcześniej zarejestrować.

Agenda

10:15 – 11:00 Debata: Sztuka, ekonomia i biznes - jak kryzys ekonomiczny wpływa na sektor kreatywny? - Agnieszka Cichocka, Jakub Fijewski, Artur Jóźwik, Monika Stolat, Piotr Orlicz-Rabiega

Żyjemy w czasach kryzysu. Najpierw pandemia, która scenę artystyczną wywróciła do góry nogami. Teraz wojna, która bardzo mocno oddziałuje na nasze emocje, ale również i życie codzienne. Kryzys imigracyjny, który sprawia, że Polska staje się krajem niemal dwujęzycznym. Zbliża się kryzys edukacyjny, kiedy tysiące młodych Ukraińców będą dołączać do polskich szkół. Kryzys gospodarczy, wraz z potencjalnym załamaniem finansów publicznych czai się za rogiem, a od lat mówimy również o już trwającej katastrofie klimatycznej. Można pomyśleć, że świat maluje się nam w nieciekawych kolorach. Zawsze w czasach tak niestabilnych ludzie szukają pocieszenia w sztuce a działania artystów mają dla nas jeszcze większe znaczenie. O tym porozmawiamy z naszymi panelistami, a dyskusję pomoderuje Michał Misztal – CEO Startup Academy.

11:20 – 11:40 Przykład wykorzystania techniki cyfrowej w twórczości artystycznej. Nowe narzędzia dla sztuki i rzemiosła - Jarosław Wójcik, 3dArtech

Firma 3dArtech prezentuje wyniki badań nad stworzeniem nowych narzędzi do projektowania, a przede wszystkim wykonywania prac plastycznych. Zespół pięciu narzędzi, których ruch sterowany jest programem komputerowym, wykonuje w masach tynkarskich reliefy i teksturowe obrazy barwne zaprojektowane metodami tradycyjnymi lub cyfrowo. Znane i powszechnie  stosowane techniki artystyczne takie jak malarstwo olejne, fresk, płaskorzeźba lub drzeworyt posiadają rozpoznawalne środki wyrazu. Nie inaczej jest w przypadku nowej technologii SkribiArt, która okazuje się niezwykle przydatna w realizacji dużych dzieł we wnętrzach oraz na elewacjach budowli architektonicznych. Technologia SkibiArt dedykowana jest przede wszystkim dla artystów, architektów i architektów wnętrz, jednak z uwagi na prostotę obsługi interfejsu programu oraz możliwość zamówienia wydruku on line może zainteresować szersze grono użytkowników.
Program badań oraz wdrożenie projektu zostały dofinansowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

11:40 – 12:10 ``Dobra muzyka nie obroni się sama`` - jak dobrze rozpocząć karierę w branży muzycznej i nie spalić mostów? - Marika oraz Rafał Konieczny, Delphy Records

W czasie swojego wystąpienia Rafał z Mariką porozmawiają m.in. o:

  • mam talent, szkołę muzyczną, studia – co dalej? jak zacząć zarabiać na swojej twórczości?
  • showbusiness – jak tworzyć i się “nie sprzedać”, czyli tworzyć i zarabiać w zgodzie z własnymi przekonaniami? czy się tak da? czy lepiej się nagiąć i dostosować?
  • pandemia, wojna, zmiany na rynku – jak zmiany na świecie oddziałują na świat muzyki i jak artyści sobie z nimi radzą/radzili?
  • kilka wskazówek dla początkujących – czego na pewno nie robić, aby nie spalić za sobą mostów.

12:10-12:30 Jak twórczość artystyczna wpływa na sytuację na świecie? - Aleksander Małachowski - Hashtagalek

  • Skąd pomysł na pracę “Polska Gościnność”, która obiegła Polskę
  • Jak przebiegała realizacja
  • Historia powstania i historia viralu
  • Wsparcie Polskiej Akcji Humanitarnej tą pracą: zbiórka na Instagramie
  • Plusy i minusy zbiórki na Instagramie jako natywnej funkcji platformy
  • Przemyślenia – czy dało się coś zrobić lepiej?

Prelegenci

Michał Misztal

CEO Startup Academy

Prezes Startup Academy, trener biznesu, wykładowca Uczelni Łazarskiego, koordynator i twórca licznych programów nauczania przedsiębiorczości, ekspert Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w zakresie oceny innowacyjności startupów.

Jest autorem biznesowych programów edukacyjnych dla początkujących przedsiębiorców, dla których przeprowadził kilka tysięcy godzin doradczych. Był konsultantem przy kilkudziesięciu procesach inwestycyjnych, z których wiele zakończyło się powodzeniem. Z sukcesem pozyskał wiele dotacji na rozwój firm, których kwoty przekroczyły 20 mln zł.

Przez 11 lat pracował nad rozwojem przedsiębiorczości w Polsce w ramach Fundacji AIP. Opiekował się ponad 600 startupami spośród różnych branż pełniąc następnie rolę Dyrektora Regionalnego AIP. Współtworzył fundusz inwestycyjny AIP Seed Capital, zajmując się selekcją i scoutingiem startupów. Następnie objął zarządzanie sprzedażą warszawskich Business Linków – akceleratorów biznesu i przestrzeni coworkingowych.

W ramach międzynarodowego programu unijnego Speed Up w latach 2017-2021 doradzał Urzędowi Miasta Stołecznego Warszawy w zakresie tworzenia ekosystemu startupowego w stolicy.

Świetnie czuje się w roli trenera lub prelegenta – prowadził dziesiątki szkoleń i występował na wielu konferencjach biznesowych i startupowych, wspierając rozwój największej w Europie organizacji startupowej.

Aleksander Małachowski, Hashtagalek

Twórca słynnej pracy ``Polska Gościnność``

Fotograf architektury, magister sztuki, współtwórca kursu ProjektFotografia.pl. Twórca słynnej pracy ``Polska Gościnność``. Obserwując rzeczywistość koncentruje się na geometrii, symetrii oraz minimalizmie. Ambasador Samsunga. Tworzył zdjęcia dla takich marek jak: Uber, Mastercard, ECHO Investment, PURO Hotels, Canon, ERGO Hestia czy Skanska. Pomiędzy fotografowaniem prowadzi największy na Instagramie profil o Warszawie @NowaWarszawa. Nagrodzony stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia w fotografii.

Jarosław Wójcik

Główny projektant 3dArtech

Rzeźbiarz, konserwator dzieł sztuki, absolwent ASP w Krakowie.
Pracownik firmy 3dArtech w Kielcach na stanowisku projektanta.
Firma 3dArtech zajmuje się budową maszyn na zamówienie w tym drukarek 3d wraz z oprogramowaniem. Świadczy również usługi w zakresie wykonywania paneli ściennych i elewacyjnych, a także ustrojów akustycznych o walorach artystycznych.
www.skribiart.com

Katarzyna Jedynak

Dom Aukcyjny Agra-Art

Absolwentka prawa i historii sztuki. Pracuje w najstarszym i jednym z największych domów aukcyjnych w Polsce, który w marcu wymintował i sprzedał pierwsze animowane NFT Jacka Yerki, a teraz szykuje szereg kolejnych projektów związanych z NFT. Fascynują ją nowe, szczególnie technologiczne projekty. Na co dzień zajmuje się analizą trendów rynkowych, współpracą z młodymi artystami i promocją wydarzeń aukcyjnych.

Jakub Fijewski

Założyciel i marchand galerii sztuki Artutito

Przedsiębiorca, założyciel i marchand galerii sztuki Artutito, którą tworzy grupa profesjonalistów promujących artystów z regionu CEE. Wcześniej związany z rynkiem inwestycyjnym.
Uczestniczył w wielu procesach pozyskiwania kapitału, w tym realizacji wybranych działań promocyjnych przy ofertach publicznych m.in. dla takich firm jak Kruk SA czy Enelmed SA. Opracował kompleksowe programy komunikacji z rynkiem m.in. dla IQ Partners SA, Ekoeksport SA i Vedia SA. Z doświadczenia zdobytego podczas współpracy z wieloma podmiotami korzystał przy podejmowaniu decyzji o własnych inwestycjach w ciekawe projekty z obszaru nowych technologii, handlu czy edukacji (np. Get Impact, Mogalo.pl, NajlepszeCeny, DSS Logger). Przez lata przyglądał się zarówno małym, jak i dużym firmom (w tym również ich klientom), współtworzył startupy, dzięki czemu obecnie może patrzeć na projekty z wielu perspektyw.

Marika

Artystka Delphy Records

Legenda kobiecej sceny reggae, dancehall i tanecznej muzyki elektronicznej w Polsce. Wokalistka, songwriterka, dziennikarka radiowa. Współpracowała z De Mono, Grubsonem, Pablopavo cży Abradabem, pisała dla Natalii Kukulskiej. Jej autorskie piosenki mają ponad 20 milionów wyświetleń na YouTube.

Rafał Konieczny

Założyciel i wydawca Delphy Records

Założyciel i CEO wytwórni muzycznej, inkubatora artystycznego dla wokalistów Delphy Records. Producent muzyczny i sound designer. Nadzorował produkcję muzyczną ponad 500 autorskich piosenek. Stworzył muzykę dla takich marek jak m.in. Kanał Sportowy, Nutridome czy Tour de Pologne.

Agnieszka Cichocka

Acceleration Manager Huge Thing

Pasjonatka sztuki i technologii. Absolwentka Historii Sztuki i Europeistyki, obecnie pracuje jako Acceleration Manager w akceleratorze Huge Thing, gdzie zajmuje się m.in programem pre-akceleracji tworzonym w partnerstwie z Google for Startups czy Ukrainian Support Fund ufundowanym przez Google. Wcześniej Dyrektorka District Hall Warsaw będącego częścią Kampusu Innowacji oraz Menedżerka ds. Strategii i Rozwoju I Działu Rozwoju Startupów w Gdańskim Inkubatorze Przedsiębiorczości Starter. Współtwórczyni programu akceleracji technologicznej Techseed.me oraz pierwszej w Polsce przestrzeni colivingowej dla cyfrowych nomadów i nomadek. Związana z branżą kreatywną - przez wiele lat organizowała międzynarodowe projekty z zakresu edukacji, sztuki i szeroko rozumianej kultury, m.in Art for Democratic (R)evolution czy Baltic House Lab. W wolnym czasie pisze artykuły o sztuce i technologii dla DailyArt Magazine, śledzi najnowsze trendy o sztuce i angażuje się w projekty wspierające kobiety w świecie technologii i nie tylko. I dużo podróżuje.

Monika Stolat

Fundatorka i prezeska Fundacji Nowa Aleksandria

Fundatorka i prezeska Fundacji Nowa Aleksandria, dyrektorka artystyczna i producentka Splat!FilmFest International Fantastic Film Festival – międzynarodowego festiwalu horroru, fantastyki, kina gatunkowego i bezkompromisowego kina arthousowego (Warszawa, Wrocław, Lublin, online), który w 2022 roku otrzymał wyróżnienie amerykańskiego magazynu Dread Central dla jednego z najlepszych festiwali kina gatunkowego na świecie. Szefowa ogólnopolskiego cyklu kina klasy B - Filmy Najlepsze z Najgorszych. Menedżerka kultury, filmoznawczyni, producentka, pomysłodawczyni, organizatorka i programerka licznych wydarzeń filmowych realizowanych w różnych miastach Polski.

Do 2020 roku wieloletnia pracowniczka Centrum Kultury w Lublinie (producentka teatralna, kuratorka kina), w latach 2020-2021 pracowniczka Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, w którym jako kuratorka Kina CSK, zbudowała i rozwinęła repertuar i styl Kina CSK od podstaw.

Dwukrotna stypendystka Prezydenta Miasta Lublin (2017 i 2019). Nominowana dwa razy w plebiscycie Człowiek Roku 2017 Dziennika Wschodniego oraz w plebiscycie Kuriera Lubelskiego w kategorii Kultura za organizację Splat!FilmFest. W 2019 roku została laureatką plebiscytu „Kobieta na medal 2019” oraz otrzymała medal Prezydenta Miasta Lublin za działalność Fundacji Nowa Aleksandria. Absolwentka „Akceleratora przedsiębiorczości audiowizualnej Krajowej Izby Przedsiębiorczości Audiowizualnej”.

Artur Jóźwik

Dyrektor Biura Kultury m.st. Warszawy

Dyrektor Biura Kultury m.st. Warszawy od 2019 roku, w latach 2019-2020 Pełnomocnik Prezydenta m.st Warszawy ds. Programu Rozwoju Kultury, członek Rady Muzeum Literatury, Rady Centrum Archiwistyki Społecznej, Warszawskiej Rady Pożytku Publicznego. Inicjator działań na rzecz dokumentacji niematerialnego dziedzictwa Warszawy, zaangażowany w prace miejskich zespołów pomników, historycznych rocznic oraz edukacji kulturalnej.
W latach 2006-2019 dyrektor i członek Zarządu Ośrodka KARTA. W Ośrodku KARTA nadzorował i prowadził projekty badawcze, archiwalne, wydawnicze i wystawiennicze. W latach 2013-16 zasiadał w Radzie Organizacji Pozarządowych przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, także w roli wiceprzewodniczącego. Pracował także w Centrum Młodzieży im. H. Jordana w Krakowie, Biurze Festiwalowym Kraków 2000 oraz Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. W latach 2006-2010 wykładowca Krakowskiej Szkoły Wyższej im. Modrzewskiego, w latach 2017-2019 roku gościnny wykładowca w Katedrze Zarządzania Akademii Koźmińskiego.
Ukończył politologię na Akademii Pedagogicznej w Krakowie, gdzie w 2005 roku obronił doktorat z nauk politycznych.

Piotr Orlicz-Rabiega

Prezes Fundacji Jest Akcja!

Piotr Orlicz-Rabiega – prezes Fundacji Jest Akcja! zajmującej się działalnością w świecie kultury i muzyki, a także doświadczonej w organizacji imprez korporacyjnych i eventów dla firm. Fundacja jest odpowiedzialna za produkcję setek wydarzeń m.in. w takich lokalizacjach, jak Soho Factory, Pin-Up Studio, Szwedzka 2/4 i Times Event Center oraz w najlepszych klubach czy salach koncertowych w Polsce. Głównym i najbardziej znanym projektem Fundacji jest odbywający się od 15 lat festiwal Audioriver.
Prelegentów
10
Godzin
3
Uczestników
200

Zobacz, jak wyglądały poprzednie edycje Startup Art.

2021

2020

2019